
Veluwenaar Louis Fraanje
Om over na te denken… of juist ter bemoediging!
Een dierbare herinnering uit het leven van mijn ouders gegrepen, met een prachtige Bijbeltekst als voorbeeld voor dit verhaal.
“Werpt al uw bekommernissen op Hem, wat Hij zorgt voor u!”
Hoe ouder ik wordt, des te vaker moet ik denken aan deze Bijbeltekst uit 1 Petrus 5 : 7 en dit was ook de trouwtekst van mijn ouders toen zij op vrijdag 9 maart 1934 elkaar het ‘Jawoord’ gaven in de kerk te Barneveld.

Werpt al uw bekommernissen op Hem, want Hij zorgt voor u – Foto: ©Louis Fraanje
Zichtbare plek
Het huwelijk werd bevestigd door mijn opa, dominee Jozias Fraanje(1878–1949), waarbij deze tekst, zowel in de preek als in hun hele verdere leven als leidraad heeft gediend.
Het bord met deze tekst hing op een duidelijk zichtbare plek bij ons thuis in de woonkamer en ik wist van kinds af aan niet beter, ook al sta je daar als kleine jongen niet direct zo bij stil, dat komt blijkbaar pas later.

Het inmiddels verdwenen kerkgebouw aan de ds. Fraanjestraat in Barneveld – Foto: ©Archief Louis Fraanje
Brood op de plank
Hoewel mijn vader geleerd had voor meubelmaker/timmerman, wat hij wel een tijdje gedaan heeft, is hij hier nooit in verder gegaan, om de eenvoudige reden dat daar destijds genoeg ambachtsmensen voor waren.
Er moest toch brood op de plank komen en dus werd hij fietsenmaker in de Nieuwstraat op nummer 36 te Barneveld en is dat zijn verdere leven tot aan zijn dood gebleven.
Een bijzondere tijd
In het laatste jaar van zijn leven, waarin hij aan kanker leed, hebben we veel met elkaar gepraat. Alles wat er tussen ons zat, is toen glad geschoven, het was voor ons beiden een bijzondere tijd.

De winkel vroeger, mijn vader staat bij winkeldeur en links mijn broer Joop – Foto: ©Archief Louis Fraanje
Vragen
Mijn ouders waren niet verzekerd en de rekeningen stroomden binnen, maar die konden allemaal worden betaald, omdat er ook andere enveloppen werden bezorgd, soms met enorme bedragen erin.
Bijzonder was het ook, omdat mijn vader in deze periode nooit aan mijn moeder vroeg: „Kun je het financieel wel redden?” Dat was vroeger wel anders, door alle ‘bekommernissen’ die er waren, dan hoorde ik die vraag gedurig klinken in huize Fraanje.

Ronnie en moeder Fraanje – Foto: ©Louis Fraanje
Intensief
Vooral na het overlijden van mijn vader op 28 oktober 1990 en mijn moeder alleen achterbleef in het ouderlijk huis aan de Nieuwstraat 36 te Barneveld, werd het contact met mijn moeder intensiever, mede ook omdat er veel geregeld moest worden.
Maatschap
Inmiddels was mijn neef Ronnie Fraanje, toen mijn vader nog leefde, als jonge werknemer in de fietsenzaak toegetreden en is hij later samen met mijn moeder in een maatschap verder gegaan.
Lief en leed
Ik zal jullie alle wederwaardigheden uit die tijd besparen, maar persoonlijk was ik hier wel blij om, want zo kon mijn moeder daar op die plek, waar ze 56 jaar lang lief en leed met mijn vader gedeeld had, blijven wonen.

De fietsenwinkel aan de Nieuwstraat 36 in Barneveld in 2008 – Foto: ©Louis Fraanje
Geboortegrond
In de jaren hierna hebben mijn moeder en ik, zoveel als het mogelijk was, met elkaar opgetrokken en gingen we gedurig een eindje rijden met de auto over de Veluwe, waarbij ze zichtbaar genoot.
Niet zo verwonderlijk, als je geboortehuis in Kootwijk op de Veluwe stond en je vader boswachter was, dus hadden wij hierdoor elkaar veel te vertellen.
Onder het rijden genoot ze zichtbaar en liet ze dat ook regelmatig merken door haar opmerkingen, waarbij ze haar Schepper prees om die mooie Veluwse natuur met haar uitgestrekte bossen en heidevelden, die haar blij en gelukkig maakten.

De woonkamer, met achter moeder het wandbord aan de muur – Foto: ©Louis Fraanje
Bekommernissen
Als ik haar dan ’s avonds weer thuisbracht in Barneveld en we nog even wat na praten over onze zwerftocht, dan viel mijn oog nog eens gedurig op het wandbord met die bewuste tekst: “Werpt al uw bekommernissen op Hem, want Hij zorgt voor u.”
Hoe duidelijk zichtbaar en hoe toepasselijk is deze tekst op haar leven en die van haar man geweest, iets waar ik nog steeds diep van onder de indruk ben.
Dit onvoorwaardelijk Godsvertrouwen van mijn ouders, dwars door alle ‘bekommernissen’ heen, daar ben ik hen beiden en God dan ook zeer dankbaar voor, het geeft mij hoop voor de toekomst!

Nog even een laatste blik voor het afscheid nemen – Foto: ©Louis Fraanje
Tenslotte
Het zijn dierbare en liefdevolle herinneringen, die ook echt de moeite waard zijn om met anderen te delen, mede ook omdat het voor velen zo herkenbaar is. Het zijn de dingen die er toe doen in het leven en daarmee tegelijkertijd de ‘oppervlakkigheid’ voorbij gaan en dieper doordringen en zich als het ware ‘nestelen’ in je hart. Met alle dank aan die grote Schepper aller dingen!
Louis Fraanje
*******************************************************************************************************************************
Lees ook: Mijn moeder…