
Veluwenaar Louis Fraanje
Nieuwjaarswens
Onzekerheid en uitdaging…
Zoals ieder jaar waren er in 2024 naast veel hoogtepunten, ook verdrietige gebeurtenissen, dat heeft u op oudejaarsdag en in alle voorgaande verhalen kunnen lezen.
Allemaal gebeurtenissen en dingen om gewoon eens even bij stil te staan en te overdenken, veel van al deze dingen vormen ons bestaan in een opgejaagde en onzekere tijd. Maar… tegelijkertijd is het ook een uitdaging voor 2025, want de tijd staat niet stil en de wereld draait door en wij zullen er samen – bij gezondheid – weer het beste van proberen te maken!
Bewakers van de toekomst…
En vooral ook de omgang met de jongere generatie, spreekt mij heel erg aan, want deze kinderen zijn de bewakers van hun eigen en onze toekomst. Het is daarom dan ook zo ontzettend belangrijk, om hen te vertellen hoe hun voorouders leefden, want…
“Al het nieuwe heeft geen ‘bestaansrecht’, als wij het oude zomaar vergeten!”
Daarom moeten wij de verhalen blijven doorvertellen, van generatie op generatie!
Want er is een oud gezegde, wat nog altijd hardstikke actueel is: “Wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst”.
Tegelijkertijd wil ik erbij zeggen, dat wij samen met hen zuinig op de Schepping zullen moeten zijn en onze Schepper die hemel en aarde schiep, Hem daarvoor iedere dag opnieuw moeten danken.
Laten we blijven geloven en nu dan ook echt beloven, dat we het Licht niet weer doven!
En niet alleen beloven… maar ook werkelijk doen, dat is mijn wens voor dit Nieuwe Jaar!

Laten wij samen de kaars brandende houden en het Licht niet weer doven…
Respect
Belangrijkste boodschap voor het nieuwe jaar is, respect voor natuur en milieu, voor elkaar en bovenal voor die grote Schepper van dit alles. Mede ook daarom haal ik hier nog even de ‘kringloopgedachte’ aan, want als iedereen maar gewoon op de oude ‘gangbare’ voet door blijft gaan, dan wordt het één grote mislukking!
Doelbewust
Bescherming van natuur en milieu gaat verder en dan met name de samenhang tussen dieren, planten en mensen, een eenzijdige belangenbehartiging, van wie dan ook, is oneerlijk en onjuist. Maar het zal wel de mens moeten zijn, die voor deze garanties zal moeten zorgen. Een goed verantwoord beheer tot behoud van mens, natuur en landbouw, is hierbij noodzakelijk en van levensbelang. Alleen door een doelbewust, eerlijk en respectvol samenspel tussen mens en natuur, heeft het kans van slagen!
Zinvol
Het zal dus nog een hele toer worden om mensen te veranderen, maar… we mogen de moed niet opgeven en juist daarom is het heel zinvol, om kinderen alvast op jonge leeftijd aan het denken te zetten en te laten zien, dat niet alles zomaar vanzelf gaat, dat je er wel wat voor moet doen!

Hopelijk ook een Gelukkig Nieuwjaar voor de moeflons op de Veluwe – Foto: ©Louis Fraanje
Rentmeester
Met een beetje gevoel van heimwee kijk ik dan maar weer naar de foto hierboven, want niet alleen zijn de moeflons bijna verdwenen uit ons Veluwse landschap, ook de ondergesneeuwde winterse landschappen zijn erg schaars geworden, helaas!
Maar nogmaals… ondanks alles, moeten wij onze verantwoording durven nemen en ons sterk maken voor hun behoud, want ieder dier is belangrijk… dus ook de moeflon, ook al zullen we dwars tegen de stroom in moeten zwemmen.
Samen als een goed rentmeester ‘verantwoord’ verder in de toekomst!
Louis Fraanje, voorzitter Jac. Gazenbeekstichting